KOMİSYON HABERLERİ

Hamilik Okulu Komisyonları’ndan güncel haberler…

 

PMK’DA “START-UP” KONUŞULDU

Pazarlama Meslek Komisyonunda 2. Dönem derslerimize Kuveyt Türk Stratejik Proje Yöneticisi ve Lonca Girişim Koordinatörü Lokman Ökten ile “Start-up” üzerine devam ettik.

Dersimize öğrencilik yıllarından itibaren girişimcilik deneyimleri ile başlayan Ökten, “Start-up” ların ihtiyaç duyabileceği önemli kavramlar üzerinde durdu.

Bu kavramların birkaçından bahsedersek;
Growth Hacking: Bu model bir nevi online pazarlama modelidir. Bu model ile start-up’lar ücretsiz bir şekilde büyümelerini yönetebilirler.
Twitter’dan bir örnek ile anlatırsak; Twitter’a başlangıçta üye olan insanlar bir süre sonra hesaplarına girmemeye başlamış ve bu sayı hızla artışa geçmiş. Bunun üzerine kullanıcıların ilgi alanlarına uygun hesap sahibi insanlardan aktif olanları twitter takip edebileceğiniz profiller olarak kullanıcılara göstermeye başlamış. Bu hareketle çok hızlı bir şekilde tekrar insanlar twitterda aktif olmaya başlamış.

Haberimizin detaylı linkine https://webrazzi.com/2013/09/20/growth-hacking-nedir/ ‘den ulaşabilirsiniz.
Aynı zamanda http://www.growthhackingebaslangic.com/ adresinden “growth hacking” modelinin online kitabına erişebilirsiniz.

Lean Start-up: Özellikle internet girişimleri için söz konusu olan yüksek belirsizlik ortamlarında fikrini tam olarak gerçekleştirmeden önce bu fikrin prototipini yapıp, denemeden sonra ortaya çıkan sonuca göre fikri revize edip gerçekleştirmek ve bunun bir döngü olarak devam etmesini ifade eder.

Lean start-up uygulayabilmek için özellikler ise ürüne ve fikre aşık olmamak ve ürünü ya da fikri sürekli müşteri içgörüleri ile geliştirmek. Bunun dışında ürünün en basit iskelet yapısı ile tasarımı ve daha sonra üzerine eklemelerin yapılması öne çıkan diğer özellikler. Bu modelin ismi start-up dünyasında MVP (minumum viable product) konseptinde ürün tasarlamak anlamına gelmektedir.

Eğitmeniz Lokman Ökten’e keyifli ve faydalı anlatımı için teşekkür ederiz. Start-up alanına ilgi duyan öğrencilerimize eğitmenimizin tavsiye ettiği Eric Ries’in “The Lean Startup” ve “The Startup Way” kitapları ile Steve Blank ve Bob Dorf’un “The Startup Owner’s Manual” kitaplarını da buradan sizlere iletiyoruz.
Bir sonraki Pazarlama Meslek Komisyonu haber içeriğimizde görüşmek üzere.

KİK’DE İKİNCİ DÖNEM BAŞLADI

Şubat ayının ikinci haftası Keşif ve İlham Kulübüne başladık. Kulüpte hem teoriyi konuşuyoruz hem de
bunu içselleştirmemizi sağlayacak uygulamalar yapıyoruz. İlk dönemin sonunda sınıf dışı uygulama
olarak öğrencilerden ara tatilde hazırlanmak üzere kısa film istemiştik. Bu dönemin ilk haftası
öğrenciler tarafından çekilen kısa filmleri izledik. Toplumsal bir sorunun işlendiği filmler grup olarak
hazırlandı. Hazırlık sürecinde gruptaki kişiler bir araya gelmeden uzaktan iletişim kurarak çalıştılar.
Sınırlar koyarak yaratıcılığın artırılmasının amaçlandığı bu uygulamada son derece güzel sonuçlar
ortaya çıktı.

Keşif ve İlham Kulübünde programın bir parçası olarak “Kâşifleri” konuk ediyoruz. Bu kapsamda ikinci
hafta sürpriz bir konuğu ağırladık: Dr. Serdar Birinci.
“Konuk Kâşifimiz” yeteneklerini keşfederek bunları beceriye dönüştürmüş ve önüne koyduğu
hedeflere adım adım yaklaşmış bir “Meslek İnsanı”. Hamilik Okulu Vakfı mezunlarından olan ve
ekonomist olarak Amerikan Merkez Bankasında (Federal Reserve Bank of Minneapolis) çalışmaya
başlayan Dr. Serdar Birinci mesleğini seçerken neler yaşadığını, nasıl kararlar verdiğini ve çıktığı bu
keşif yolculuğunda şuana kadar karşılaştıklarını bizimle paylaştı.

Her ne olursa olsun elimizdeki işin hakkını vermenin ne kadar önemli olduğunu hatırladık. Gayret
etmenin, azmin ne demek olduğunu; insan ve çevresi üzerindeki etkisini somut örnekler üzerinden
gördük. Kocaeli’nden Amerika’ya uzanan bu macerayı heyecanla dinledik.
Öğrencilerin sorularıyla renk kattığı oturumda çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Konuğumuza
tekrar teşekkür ederiz.

Keşif ve İlham Kulübü programı “Beynin Anatomisi II” dersiyle devam edecek.

DDİ SERTİFİKA PROGRAMI BAŞLADI!

Vakfımız ile Dijital Dönüşüm ve İnsan Platformu (www.dijitaldonusumveinsan.com) sadece vakfımızın öğrenci ve mezunlarına yönelik 8 haftalık sertifika programı hazırladı. Başvuruları titizlikle incelenen ve yapılan mülakatta başarılı olan 25 katılımcımız, 21 Şubat Perşembe akşamı çalışmalarına başladı. Programın detayları;

Program Hakkında: Dijital dönüşüm birkaç yıllık bir şirket dönüşümünden ibaret değil. Toplum 5.0’ı getiren, tüm yaşamımızı değiştiren bir olgunun içindeyiz. Bu atölye programı ile dijital dönüşümü, toplum 5.0’ı, bunları hızlandıran unsurları kavrayacak ve geleceğiniz için eylem planları oluşturabileceksiniz. Program minimal eğitim ve büyük ölçüde geleceğe hazırlık için takımlar halinde üretim şeklinde gerçekleşecektir. Eğitilmek değil, beraber keşfetmek… İzlemek değil eylem planı oluşturmak ve geleceğimizi birlikte şekillendirmek için sizi de bekliyoruz.

Süresi: 8 hafta

Yer: Hamilik Okulu Vakıf Merkezi, Mecidiyeköy

Gün ve Saat: İlk 4 hafta Perşembe 18:30 – 21:00, son 4 hafta Cumartesi 10:00 – 13:00

Eğitmen: Mustafa Acungil, https://www.linkedin.com/in/acungil/

Program Çalışma Yöntemi: Yoklamalar ve oturum harici tartışmalar Twitter üzerinden yapılacaktır. Kişilerin üretimleri www.dijitaldonusumveinsan.com sitesinde yayınlanır. Katılımcılar 5 kişilik gruplar halinde üretimlerini yapar.

Programa Devam Koşulları: Tek şart devamlılıktır. Öğrencilerin devamlılığı mevcut hamilik okulunda bulundukları kademe devam yüzdelerine eklenecektir, sertifika için 6 hafta katılım gerekmektedir. Mezunlar, katılamadıkları her oturum için 150 TL bağış yapmayı taahhüt eder, bağışlar kardeş aile sandıklarına aktarılacaktır.

Program Bitişi: Devam şartlarını ve program boyunca üretimlerini gerçekleştiren katılımcılara sertifika verilecektir.

Program Ücreti: Hamilik Okulu mensupları ve öğrencileri için ücretsizdir.

Oturum Tarih Konu
1 21 Şubat Perşembe, 18:30 -21:00            Dijital Dönüşüm ve Toplum 5.0 Kavramları

2 28 Şubat Perşembe, 18:30 -21:00 Çevik Çalışma Yöntemleri Bilgilendirme, Önceliklendirme Atölyesi Çalışması, Grupların Konu Seçimlerinin Yapılması
3 7 Mart Perşembe, 18:30 -21:00 Tüm Katılımcılar ile Makine Öğrenmesi ve Yapay Zeka Atölye Çalışması, Grup Projelerinin Yönlendirilmesi

 

4 14 Mart Perşembe, 18:30 -21:00 Tüm Katılımcılar ile Üretimin Geleceği Atölye Çalışması, Grup Projelerinin Yönlendirilmesi
5 30 Mart Cumartesi, 10:00 – 13:00           Grupların Atölye Çalışması

 

6 6 Nisan Cumartesi, 10:00 – 13:00                                               Grupların Atölye Çalışması
7 20 Nisan Cumartesi, 10:00 – 13:00                                                                                                                                                   Grupların Atölye Çalışması
8 27 Nisan Cumartesi, 10:00 – 13:00 Grup Projelerin Final Sunumu

Sertifika Töreni

İYK’DA İKİNCİ DÖNEM SEMİNERLERİ BAŞLADI

İnsan ve Yönetim Komisyonu 2. döneme, Telekomünikasyon sektöründeki is ve gelişim imkânlarına dair paylaşımlarda bulunan kıymetli misafirimiz Turkcell IT Direktörü M. Kerem Kızıltunç’la başladı. Çeşitli sektörlerdeki 20 yılı aşkın birikimi ve bilgi teknolojiler alanındaki son çalışmaları ile öğrencilerimize mezuniyet sonrasında bu sektördeki mesleki gelişim fırsatlarını anlattı.
İkinci hafta misafirimiz ise Bankacılık sektöründen TEB Açık Bankacılık Müdürü Erdal Çokol oldu. Erdal Bey, kendi kişisel meslek hayatından hareketle öğrencilerimizin mezuniyet sonrasında meslek hayatlarına dair karar alma süreçlerinde dikkat etmeleri gereken hususlara dair paylaşımlarda bulundu.

25 Şubat tarihinde ise Meslek ustası Şener Sancar misafirimiz oldu. Şener Sancar uzun yıllar yurtdışında aralarında NASA’nın da olduğu kurumlarda başarılarla dolu meslek hayati yolculuğuna dair tecrübelerini öğrencilerimizle paylaştı. Mesleğini icra ederken insan olmak, “Ben” kavramına kapılmayıp insan kalabilmek, sürekli kendini geliştirmek ve hakkıyla mesleğini savunabilmek üzerine keyifli bir sohbet eşliğinde öğrencilerimize birçok tavsiyelerde bulundu. “Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul.” ayet-i kerimesinin adeta yaşayan bir temsili olan Şener Bey’in hayatının tüm katılımcılar için bir güç ve ilham kaynağı olduğunu düşünüyoruz.

İnsan ve Yönetim Komisyonu tarafından takip edilen “Mesleğe İlk Adım” programı kapsamında kişilik envanterlerini dolduran öğrencilerimiz, Türkiye’nin önde gelen firmalarının aralarında bulunduğu çeşitli firmalar tarafından ise alim mülakat simülasyonlarına davet edilmeye başladı. Öğrencilerimiz bu etkinlikte gerçek bir işe alım mülakatı deneyimi yasayacaklar ve bu deneyimin geri dönüşlerini alarak kendilerini iyileştirme fırsatına sahip olacaklar.

FMK İKİNCİ DÖNEM KONUKLARINI AĞIRLIYOR

Geçtiğimiz dönem öğrencilerimizin yoğun katılımıyla gerçekleşen ilk dersimizde arkadaşlarımız bölüm tercihlerini yaptılar. Finans Meslek Komisyonu’nu tercih eden arkadaşlarımızı; finansın tarihçesi ve temel kuramları, piyasa yapısı gibi konuların işlendiği ve sektör duayenlerinin konuk olduğu bir dönem bekliyordu. Finans sektöründe yer alan katılım bankacılığı, ticari bankacılık, sermaye piyasaları, merkez bankaları, risk yönetimi, araştırma departmanları, finans otoriteleri ve uluslararası oyuncuları gibi konular, alanında uzman konuklarımız tarafından anlatıldı. Geleceğin finansçılarını yetiştirmeyi ilke edinen FMK’da ekonomi dersleri de yapılarak öğrencilerimizin güncel makroekonomik verileri nasıl yorumlayabileceği, hangi göstergelerin ne anlam ifade ettiği gibi konular uzman ekonomistler riyasetinde tartışıldı.

Dolu dolu geçen ilk dönem dersleri ardından Project Finance konusu ile ikinci dönem derslerimiz başladı. Konunun uzmanı, KT Portföy Yönetimi A.Ş. Alternatif Yatırımlar Yöneticisi Sn. Fatih BÜYÜKKARABACAK Bey güneş santralleri, hidroelektrik santralleri, köprü ve tüneller gibi büyük projelerin finanse edilmesi ve proje süreçlerini paylaşmak üzere bizimle idi. Uzun yıllar Kuveyt Türk Katılım Bankası’nda yatırım bankacılığı ve proje finansmanı tecrübesi bulunan Sn. KARABACAK’ın dersine yoğun bir katılım gerçekleşti.

Bu haftaki dersimizde KPMG Corporate Finance biriminden Sn. Orhan DOĞRULUK Bey şirket değerleme konusunu paylaşmak üzere konuğumuz oldu. Değerlemenin temel ilkeleri, şirket değerlemede gelir akışı modelleme, tahmin yönetimi ve değerleme matematiği hakkında sunum gerçekleştirerek sektör uygulamaları hakkında bilgi verdi.

Değerli konuklarımıza Hamilik Okulu Vakfı Finans Meslek Komisyonu öğrencileri adına teşekkür ederiz.