KOMİSYON HABERLERİ

Hamilik Okulu Komisyonları’ndan güncel haberler…

 

 9.5.2019

İTÜ PAZARLAMA ZİRVESİ

Üniversitelerde teori ile pratiği bir araya getirmenin en etkili yollarından biri düzenlenen zirvelerdir. Hamilik Okulu Vakfı Pazarlama Meslek Komisyonunun 17 Nisan 2019’da İTÜ’de koordine ettiği Pazarlama Zirvesinde farklı sektör ve firmalardan değerli konuklar ağırlandı.

Açılış konuşmasını Hamilik Okulu Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Tayfun Özkan ile İTÜ İşletme Fakültesi Dekanı Fethi Çalışır tarafından yapıldı. Her iki konuşmada üniversitelerde öğretilen teorik bilgilerinin sektörde çalışan uzmanların deneyimleri ile bir araya getirilmesi gerektiğini vurgulandı.

Açılış konuşmasından sonra pazarlamanın kalbi olan İçgörü konusu ele alındı. İçgörünün temelde insanları yakalayan, harekete geçiren bir duygu olduğu belirtildi. Içgörünün masa başında data analizi ile bulunamayacağını, doğru içgörüyü yakalamak için hedef kitle nerede, ne yaşıyor ise yerinden gözlemlemek gerektiği bildirildi. 

1970’lerde hazırlanan ütopik çizgi film Jetgiller’den bir kesit ile başlayan sunumda çizgi filmde olan pek çok teknolojik gelişmenin günümüzde kullanılmaktadır. Son 30-40 yılda muazzam bir teknolojik dönüşüm gerçekleşti. Artık insanlar çok daha dijital ve dijital olmaya devam edecekler. bu sebepten markaların da müşterilerine sadece ürün değil, dijital çözümler sunmaları gerekmektedir. Programın son bölümünde ise konuşmacılar kendi çalıştıkları havayolları, otomotiv, telekomünikasyon, beyaz eşya sektörlerinden müşteri memnuniyetini artırmak ve deneyimi güzelleştirmek adına neler yapıldığından bahsetti. Omnichannel, deneyimin bir kanaldan başlayıp başka bir kanaldan devam etmesi ile müşterilerin hem memnuniyetinin arttığı hem de çapraz satış imkanı sağlandığı görüldü.
 
Değerli örnekler ile sektöre küçük bir pencere açan Pazarlama Zirvesinin katılımcılar için faydalı olduğuna inanıyor ve katılan herkese teşekkür ediyoruz. Pazarlama Meslek Komisyonunda dönemin son dersleri öğrencilerin yıl sonu proje sunumlarıyla devam edildi. Öğrenciler ‘Tekstilde geri dönüşüm, FMCG ve Dijital Pazarlama, Fintech, Online Kiralama, Dijital Hizmet ve Eğitim Teknolojileri’ konularında sunumlarını gerçekleştirdiler. Böylece PMK olarak bir dönemin daha sonuna gelindi.

 12.4.2019

KİK “KAŞİFLER”İ KONUK EDİYOR

Keşif ve İlham Kulübünde keşif yolculuklarındaki tecrübelerini dinlemek üzere “Kaşifleri” konuk ediyoruz. Bu kapsamda Nisan ayının ilk dersinde, GelecekHane ve Maker Hareketi kurucusu Halil Aksu bizlerleydi. Konuğumuz kendi keşif yolculuğunu anlatırken bizlere; gelecek, dijitalleşme, bağlanılabilirlik, inovasyon gibi konulardan bahsetti. Ders içerisinde genç kaşiflerimizin de katılımıyla, beyin fırtınası yaparak uygulama tasarlama etkinliği yapıldı.

Hayatın her yerinde olduğu gibi burada da insanın önemini hatırladık. Dijitalleşmenin doğru ellerde, insanı merkeze alarak yapılırsa bizlere çok büyük imkanlar sunduğunu ve yolculuğumuzda bizler için çok faydalı olabileceğini öğrendik.

Dersin ardından genç kaşiflerimiz heybelerine kattıklarını bizlerle paylaştılar.

“Geçmiş yıllardan bugüne kadar aslında ne kadar geliştiğimizi fakat geçmişte olmayıp şuan sahip olduğumuz imkanlarımızı da yeterince iyi kullanmadığımızı, ve gelecek zamanda artık hayatımızın her anında bulabileceğimiz dijitalleşmenin olumlu veya olumsuz bizlerin kullanım amaçlarına göre sınırsız, hayal edemeyeceğimiz boyutta gelişebileceği.”

“Zeitgeist’i anlayıp özümseyerek bir ucundan da biz tutmalıyız. İnsanlığa karşı değil insanlığın yanında yer almalı, dünyayı nasıl görmek istiyorsak öyle olması için gayret göstermeliyiz.”

“İnovasyon için önemli olan iyi odaklanmak, tek bir şeye yoğunlaşmak ve onu nasıl daha iyi hale getirebilirizi düşünmek.”

“Teknolojinin sürekli gelişmekte olduğunu ve hemen hemen herşeyin dijitalleşmesinin kaçınılmaz olduğunu öğrendik. Her gelişmenin insanlara fayda sağladığı gibi yanında dezavantajının da olduğunu tartıştık. Ama, yinede merkezi rolu insanın oynadığına ve bu gelişmeyi nasıl kullanacağı kendi elinde olduğuna vurguda bulunduk.”

Keşif ve ilham Kulübü programı öğrenci sunumlarıyla devam edecek.

 

 

DDİ SERTİFİKA PROGRAMI BAŞLADI!

Vakfımız ile Dijital Dönüşüm ve İnsan Platformu (www.dijitaldonusumveinsan.com) sadece vakfımızın öğrenci ve mezunlarına yönelik 8 haftalık sertifika programı hazırladı. Başvuruları titizlikle incelenen ve yapılan mülakatta başarılı olan 25 katılımcımız, 21 Şubat Perşembe akşamı çalışmalarına başladı. Programın detayları;

Program Hakkında: Dijital dönüşüm birkaç yıllık bir şirket dönüşümünden ibaret değil. Toplum 5.0’ı getiren, tüm yaşamımızı değiştiren bir olgunun içindeyiz. Bu atölye programı ile dijital dönüşümü, toplum 5.0’ı, bunları hızlandıran unsurları kavrayacak ve geleceğiniz için eylem planları oluşturabileceksiniz. Program minimal eğitim ve büyük ölçüde geleceğe hazırlık için takımlar halinde üretim şeklinde gerçekleşecektir. Eğitilmek değil, beraber keşfetmek… İzlemek değil eylem planı oluşturmak ve geleceğimizi birlikte şekillendirmek için sizi de bekliyoruz.

Süresi: 8 hafta

Yer: Hamilik Okulu Vakıf Merkezi, Mecidiyeköy

Gün ve Saat: İlk 4 hafta Perşembe 18:30 – 21:00, son 4 hafta Cumartesi 10:00 – 13:00

Eğitmen: Mustafa Acungil, https://www.linkedin.com/in/acungil/

Program Çalışma Yöntemi: Yoklamalar ve oturum harici tartışmalar Twitter üzerinden yapılacaktır. Kişilerin üretimleri www.dijitaldonusumveinsan.com sitesinde yayınlanır. Katılımcılar 5 kişilik gruplar halinde üretimlerini yapar.

Programa Devam Koşulları: Tek şart devamlılıktır. Öğrencilerin devamlılığı mevcut hamilik okulunda bulundukları kademe devam yüzdelerine eklenecektir, sertifika için 6 hafta katılım gerekmektedir. Mezunlar, katılamadıkları her oturum için 150 TL bağış yapmayı taahhüt eder, bağışlar kardeş aile sandıklarına aktarılacaktır.

Program Bitişi: Devam şartlarını ve program boyunca üretimlerini gerçekleştiren katılımcılara sertifika verilecektir.

Program Ücreti: Hamilik Okulu mensupları ve öğrencileri için ücretsizdir.

Oturum Tarih Konu
1 21 Şubat Perşembe, 18:30 -21:00            Dijital Dönüşüm ve Toplum 5.0 Kavramları

2 28 Şubat Perşembe, 18:30 -21:00 Çevik Çalışma Yöntemleri Bilgilendirme, Önceliklendirme Atölyesi Çalışması, Grupların Konu Seçimlerinin Yapılması
3 7 Mart Perşembe, 18:30 -21:00 Tüm Katılımcılar ile Makine Öğrenmesi ve Yapay Zeka Atölye Çalışması, Grup Projelerinin Yönlendirilmesi

 

4 14 Mart Perşembe, 18:30 -21:00 Tüm Katılımcılar ile Üretimin Geleceği Atölye Çalışması, Grup Projelerinin Yönlendirilmesi
5 30 Mart Cumartesi, 10:00 – 13:00           Grupların Atölye Çalışması

 

6 6 Nisan Cumartesi, 10:00 – 13:00                                               Grupların Atölye Çalışması
7 20 Nisan Cumartesi, 10:00 – 13:00                                                                                                                                                   Grupların Atölye Çalışması
8 27 Nisan Cumartesi, 10:00 – 13:00 Grup Projelerin Final Sunumu

Sertifika Töreni

İYK’DA İKİNCİ DÖNEM SEMİNERLERİ BAŞLADI

İnsan ve Yönetim Komisyonu 2. döneme, Telekomünikasyon sektöründeki is ve gelişim imkânlarına dair paylaşımlarda bulunan kıymetli misafirimiz Turkcell IT Direktörü M. Kerem Kızıltunç’la başladı. Çeşitli sektörlerdeki 20 yılı aşkın birikimi ve bilgi teknolojiler alanındaki son çalışmaları ile öğrencilerimize mezuniyet sonrasında bu sektördeki mesleki gelişim fırsatlarını anlattı.
İkinci hafta misafirimiz ise Bankacılık sektöründen TEB Açık Bankacılık Müdürü Erdal Çokol oldu. Erdal Bey, kendi kişisel meslek hayatından hareketle öğrencilerimizin mezuniyet sonrasında meslek hayatlarına dair karar alma süreçlerinde dikkat etmeleri gereken hususlara dair paylaşımlarda bulundu.

25 Şubat tarihinde ise Meslek ustası Şener Sancar misafirimiz oldu. Şener Sancar uzun yıllar yurtdışında aralarında NASA’nın da olduğu kurumlarda başarılarla dolu meslek hayati yolculuğuna dair tecrübelerini öğrencilerimizle paylaştı. Mesleğini icra ederken insan olmak, “Ben” kavramına kapılmayıp insan kalabilmek, sürekli kendini geliştirmek ve hakkıyla mesleğini savunabilmek üzerine keyifli bir sohbet eşliğinde öğrencilerimize birçok tavsiyelerde bulundu. “Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul.” ayet-i kerimesinin adeta yaşayan bir temsili olan Şener Bey’in hayatının tüm katılımcılar için bir güç ve ilham kaynağı olduğunu düşünüyoruz.

İnsan ve Yönetim Komisyonu tarafından takip edilen “Mesleğe İlk Adım” programı kapsamında kişilik envanterlerini dolduran öğrencilerimiz, Türkiye’nin önde gelen firmalarının aralarında bulunduğu çeşitli firmalar tarafından ise alim mülakat simülasyonlarına davet edilmeye başladı. Öğrencilerimiz bu etkinlikte gerçek bir işe alım mülakatı deneyimi yasayacaklar ve bu deneyimin geri dönüşlerini alarak kendilerini iyileştirme fırsatına sahip olacaklar.

FMK İKİNCİ DÖNEM KONUKLARINI AĞIRLIYOR

Geçtiğimiz dönem öğrencilerimizin yoğun katılımıyla gerçekleşen ilk dersimizde arkadaşlarımız bölüm tercihlerini yaptılar. Finans Meslek Komisyonu’nu tercih eden arkadaşlarımızı; finansın tarihçesi ve temel kuramları, piyasa yapısı gibi konuların işlendiği ve sektör duayenlerinin konuk olduğu bir dönem bekliyordu. Finans sektöründe yer alan katılım bankacılığı, ticari bankacılık, sermaye piyasaları, merkez bankaları, risk yönetimi, araştırma departmanları, finans otoriteleri ve uluslararası oyuncuları gibi konular, alanında uzman konuklarımız tarafından anlatıldı. Geleceğin finansçılarını yetiştirmeyi ilke edinen FMK’da ekonomi dersleri de yapılarak öğrencilerimizin güncel makroekonomik verileri nasıl yorumlayabileceği, hangi göstergelerin ne anlam ifade ettiği gibi konular uzman ekonomistler riyasetinde tartışıldı.

Dolu dolu geçen ilk dönem dersleri ardından Project Finance konusu ile ikinci dönem derslerimiz başladı. Konunun uzmanı, KT Portföy Yönetimi A.Ş. Alternatif Yatırımlar Yöneticisi Sn. Fatih BÜYÜKKARABACAK Bey güneş santralleri, hidroelektrik santralleri, köprü ve tüneller gibi büyük projelerin finanse edilmesi ve proje süreçlerini paylaşmak üzere bizimle idi. Uzun yıllar Kuveyt Türk Katılım Bankası’nda yatırım bankacılığı ve proje finansmanı tecrübesi bulunan Sn. KARABACAK’ın dersine yoğun bir katılım gerçekleşti.

Bu haftaki dersimizde KPMG Corporate Finance biriminden Sn. Orhan DOĞRULUK Bey şirket değerleme konusunu paylaşmak üzere konuğumuz oldu. Değerlemenin temel ilkeleri, şirket değerlemede gelir akışı modelleme, tahmin yönetimi ve değerleme matematiği hakkında sunum gerçekleştirerek sektör uygulamaları hakkında bilgi verdi.

Değerli konuklarımıza Hamilik Okulu Vakfı Finans Meslek Komisyonu öğrencileri adına teşekkür ederiz.