Mezuniyet Şenliğimiz!

4 yıllık eğitim süresini tamamlamış olan Hamilik Okulu Talipleri için yapılan Mezuniyet Şenliğimiz ve Çırak Çıkarma Merasimimiz büyük bir coşkuyla gerçekleşti.

4 Mayıs Pazar günü Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen törende; meslek pirlerimiz, ustalarımız, kalfalarımız, çıraklarımız, yamaklarımız ve yakınlarından oluşan geniş bir katılımcı kitlesi hazır bulundu. Birlik ve beraberliğin, bir nefes olmanın nişanesi mahiyetinde gerçekleşen törende; çırak çıkan öğrencilerimizin hazırladığı sürprizlerle dolu program beğeniyle takip edildi.

Bu yılki temamız: “Şenlendirme”

İnanç ve iktisadın bir arada hayat bulduğu “şenlendirme” kavramı Tevhid inancının prensiplerine göre şekillenmiştir. İki temelin kuşatıcı birlikteliği ile yükselen bu kavramla, insan bir yandan şenlendirirken aslında kendisi de şenlenmektedir. Şenlendiren insan, şenlenen insan olmaktadır.

Şenliğimizin ilk sürprizi, Fatih Sultan Mehmet Uluslararası Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerinden oluşan Mehter Takımı’nın mini konseriydi. Törenimiz Mehter Takımı’nın performansıyla coşkulu bir şekilde başlamış oldu. Bu yılki teması şenlendirme olan törenimiz, Mütevelli Heyeti Başkanımız Barbaros Ceylan Bey’in öğrencilerimiz için verdiği son ders devam etti. Tüm meslek insanları ve taliplerine hitaben yapılan bu dersin konusu da şenlendirmeydi.

Açılışın ardından programın ikinci sürprizi olarak; farklı şehirlerde ve ülkelerde yaşayan mezun ve koldaşlarımız telekonferansla sahneye bağlanıp katılımcıları selamladılar. Kendi hikâyeleriyle birlikte özellikle çırak çıkan kardeşlerimiz için dilek ve temennilerini paylaştılar.

 

Telekonferansın ardından mezun olan öğrencilerimizin hazırladığı Hamilik Okulu temalı tiyatro gösterisi ve tören öncesinde hazırlanan mezuniyet filmi katılımcıların beğenisine sunuldu. Oldukça iyi hazırlanılmış tiyatro gösterisi ve film katılımcıları hem eğlendirdi hem de duygulandırdı. Bu sunumlar ardından bir öğrencimiz Hamilik Okulu için yazmış olduğu şiiri sahnede bizlerle paylaştı.

Törenlerimizin önemli bir ritüeli haline gelen Civanmertlik Beratı da sahiplerini buldu. Bu yılki civanmert gayretleri nedeniyle beratlar, Ihlamur ailesinin kıymetli üyelerine Barbaros Ceylan Bey tarafından takdim edildi.

Ahilik Yemini

Şenliğin son bölümü mezun olan öğrencilerimizin yemin etmesiyle başladı. Çırak çıkan kardeşlerimiz bu yeminle birlikte ahilik ahlakına sahip çıkacaklarına tüm hazirûn önünde söz verdiler. Yemin edip çırak çıkan mezunlarımıza diplomaları meslek pirleri ve ustaları tarafından sahnede takdim edildi. Diploma töreni ardından iki mezunumuz tüm mezunlar adına ustalarına teşekkür mahiyetinde birer konuşma yaptılar.

Törenin son sürprizi olarak mezunlarımızdan oluşan koro, Hamilik Okulu ve mensuplarını anlatan neşeli bir eser ile sahneye veda etti. Gönüllerimizi şenlendiren bu tören için emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Şen ol Hamilik Okulu!